Ve Švýcarsku zazní české lidovky

Ve Švýcarsku zazní české lidovky. Na koncertním turné je zazpívá Český akademický sbor z Brna

Zpívání ve švýcarské němčině není pro Český akademický sbor (ČAS) z Brna typické. Tentokrát však do svého repertoáru sbor jednu takovou píseň zařadil. Již 23. října totiž vyráží na týdenní turné do Švýcarska, kde si ho pod vedením dirigenta Michala Vajdy přijdou poslechnout lidé z města Trubschachen a jeho okolí.

Celkem čeká zpěváky z Brna šest koncertů převážně v místních kostelech. Kromě českých skladeb se můžou posluchači těšit i na další kousky. „Jako český sbor vezeme do zahraničí hlavně naši hudbu. Tu pak doplní světové skladby jak duchovní, oratorní, operní, tak i např. úpravy lidových písní. Je tam od každého něco,“ vysvětlil sbormistr Michal Vajda. Připravit se na takovouto akci přitom není nic jednoduchého. „Je to samozřejmě dost náročné, protože jeden koncert vychází zhruba na hodinu a dvacet minut,“ dodal Vajda.

Domluvit koncertní turné ve Švýcarsku byla podle hlavního spoluorganizátora a člena sboru Jana Tylka dobrá zkušenost. „Švýcarskému týmu patří velký dík, jsou to skvělí lidé, kteří jsou hodně zapálení do hudby. Vlastně to všechno byl jejich nápad,“ vysvětlil Tylk. Pro něj samotného pak znamená turné víc než jen hudební zážitek. „Pro mě je Trubschachen druhý domov. To, že sem přivedu své kamarády ze sboru, je pro mě opravdu hezká věc,“ dodal zpěvák.

Není to poprvé, co asi šedesát zpěváků vyrazí do Švýcarska ukázat, co umí. V letech 2008 a 2016 se zúčastnili soutěžního festivalu sborů Montreux Choral Festival a odvezli si mj. titul absolutního vítěze cenu Grand Prix. „Letos bude zájezd náročnější na koncerty, ale naopak nám odpadne soutěžní stres. Takže se budeme moci soustředit na to, abychom odvedli skvělý koncertní výkon. Stejně tak budeme mít čas na odpočinek. Při něm se vždycky utuží kolektiv,“ dodal Vajda.

Sbor zpívá pod vedením dirigenta Michala Vajdy od roku 2004. Od té doby získal řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří například Grand Prix z Montreux Choral Festival 2016, více v sekci Získaná ocenění.